ASÜ-Mercedes İşbirliği Yeni Bir Boyut Kazanıyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Mercedes’le işbirliği çalışmalarının farklı bir boyut kazanması adına yapılan karşılıklı çalışmaların hem kurumların gelişimi, hem de gerek sosyal, gerekse sektör bazlı somut çıktılar bakımından önemli olduğunu söyledi.

ASÜ ve Mercedes Benz Aksaray Kamyon Fabrikası heyetleri, bir süredir teknoloji, yeni projeler, entegre yazılımlar, insan kaynakları ve ortak eğitim gibi alanlarda görüşmeler yapıyor ve kurumlar arası işbirliğini daha da geliştirmek adına istişare toplantıları düzenliyordu. Kurumların kendi içinde ve heyetler arası yaptıkları görüşmelerin ardından ortaya çıkan gündem maddeleri, Senato Salonu’nda, Rektör Şahin’in de katıldığı “Serbest Düşünce ve Fikir Toplantısı”nda karşılıklı olarak istişare edildi. Mühendislik ve Bilişim ağırlıklı çalışmalar yapan akademisyenlerle, Mercedes’in farklı departmanlarının sorumlularının katıldığı toplantıda kısa bir selamlama konuşması yapan Rektör Şahin, akademinin, çalışma alanı minvalinde sahaya inme, verileri toparlama, bu veriler arasındaki ilişkileri inceleme, eksikleri-fazlalıkları gösterme ve sorunu tespit etme ödevlerinin olduğunu belirtti. Sorunu çözmekle görevli olanların “Bu işi daha iyi nasıl yaparız?” diye sormalarının ardından akademinin devreye girdiğini belirten Şahin, “Mercedes Kamyon Fabrikası ile gerçekleştirilen bu buluşmaları önemsiyoruz. Bir yanda akademik anlamda derinlemesine çalışmalar yapan akademisyenler; diğer yanda hayatın içinde, sahada olan ve sektöründeki sorunları çözmeye, mevcut durumu daha da geliştirmeye çalışan bir firma var. Üstelik bu firma büyük bir kurumsal hikâyesi, uluslararası itibarı ve kendi müktesebatı olan bir kurum… Bir diğer önemli nokta ise kurum temsilcilerinin uzun yılların tecrübesine sahip olan, sorunları ve geliştirilmesi gereken detayları çok iyi bilen, işleyişe hâkim isimler olmaları. Bu heyetlerin ortaya anlamlı işler çıkartacaklarına ve karşılıklı gelişim için önemli çalışmalar yapacaklarına inanıyoruz” dedi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi’nin, sürecin hikâyesine dair bilgiler vermesinin ardından heyetler, ortaya çıkan gündem maddelerini tartıştı.

Mekanik, entegre yazılımlar, yeni projeler, ortak eğitim, insan kaynakları, zaman yönetimi, endüstri 4.0 ve benzeri detaylar üzerinde serbest tartışmaların yapıldığı fikir toplantıları, alan ve uygulama incelemeleri ile akademik temelli görüşmeler şeklinde sürecek. 

5813